4 Moduł płacowy
1. Moduł płacowy
„Moduł płacowy” jest integralną częścią modułu Ewidencji. Aby w pełni skorzystać z jego funkcjonalności to najpierw należy poprawnie rozliczyć ewidencję czasu pracy kierowcy. Gdy ewidencja została wyliczona to wywołujemy okno modułu płacowego korzystając z przycisku „Kalkulator płac” w głównym oknie Ewidencji.
Jeśli mamy poprawnie rozliczoną ewidencję czasu pracy oraz uzupełnione dane kierowcy to rozliczenie składników wynagrodzenia brutto następuje automatycznie. Aby wygenerować raport ze składnikami wynagrodzenia kierowcy należy kliknąć w "Zapisz" oraz „Raport”.
Przykładowy raport:
2. Edytor kierowców
Aby edytować dane kierowcy korzystamy z przycisku „Kierowca” dostępnego bezpośrednio z okna „Kalkulatora płac”. Do menu "Kierowcy" można także przejść z okna głównego programu.
Zostaniemy przekierowani do "edytora kierowców", w którym uzupełniamy poszczególne składniki dla rozliczanego pracownika. Najważniejszym składnikiem do wprowadzenia jest „Stawka zasadnicza” ale możliwe jest także ustalenie dowolnych „Składników dodatkowych”.
Po wprowadzeniu danych klikamy w „Zapisz wybranego” i „Zamknij” – nastąpi przejście do „Kalkulatora płac” gdzie wynagrodzenie przeliczy się automatycznie, tym razem z uwzględnieniem naszych zmian.
3. Rozliczanie ryczałtów
„Moduł płacowy” umożliwia także rozliczenie ryczałtów, które możemy edytować w oknie „Stawki ryczałtów”. Do edytora kierowców przechodzimy bezpośrednio z okna „Kalkulatora płac” klikając w przycisk „Kierowca” lub z okna głównego programu korzystając z menu „Kierowcy”.
Wprowadzamy kwoty ryczałtów, następnie klikamy w „Zapisz wybranego” i „Zamknij”.
Skaluj ryczałty nieobecnościami - gdy zaznaczymy opcję to program obniży wysokość ryczałtów proporcjonalnie do nieobecności kierowcy.
Następnie w oknie „Kalkulatora płac” klikamy w "Zapisz", a następnie przechodzimy do „Rozliczenia ryczałtów”.
Wybieramy datę naszego rozliczenia i klikamy w „Zatwierdź”.
Zostanie wygenerowany raport z przeliczonymi ryczałtami za wybrane składniki. Przykładowy raport poniżej:
4. Obliczanie składników wynagrodzenia dla 3-miesięcznego okresu rozliczeniowego
w menu „Zarządzanie - Ustawienia - Ustawienia programu - Moduł ewidencji - Podstawowe-rozliczenie - Po pobraniu danych" wybieramy "nie zmieniaj"
w menu „Zarządzanie - Ustawienia - Ustawienia programu - Moduł ewidencji - Zaawansowane - Odbiory" odznaczamy "Odbiór automatyczny"
zapisujemy opcje i zamykamy
ustawiamy w Ewidencji "Okres rozliczeniowy" - 3 miesiące
pobieramy dane w Ewidencji dla pełnego okresu rozliczeniowego
klikamy w "Kalkulator płac"
potwierdzamy checkbox z zaznaczonym pierwszym miesiącem w danym okresie rozliczeniowym
w oknie "Kalkulatora płac" klikamy w "Zapisz", następnie generujemy raport i zamykamy okno
ponownie klikamy w "Kalkulator płac"
potwierdzamy checkbox z drugim miesiącem w danym okresie rozliczeniowym
w oknie "Kalkulatora płac" klikamy w "Zapisz", następnie generujemy raport i zamykamy okno
w menu „Zarządzanie - Ustawienia - Ustawienia programu - Moduł ewidencji - Podstawowe-rozliczenie - Po pobraniu danych" Zamieniaj dni wolne z pracą na dni robocze bez pracy"
w menu „Zarządzanie - Ustawienia - Ustawienia programu - Moduł ewidencji - Zaawansowane - Odbiory" zaznaczamy "Odbiór automatyczny"
pobieramy dane w Ewidencji dla pełnego okresu rozliczeniowego
ponownie klikamy w "Kalkulator płac"
tym razem zaznaczamy checkbox z trzecim misiącem (program automatycznie zaznaczy pełny okres rozliczeniowy)
w oknie "Kalkulatora płac" klikamy w "Zapisz", następnie generujemy raport
jeśli kierowca ma wypłacane wynagrodzenie w formie ryczałtów to generujemy raport rozliczenia ryczałtów korzystając z przycisku "Rozliczenie ryczałtów"