1 Odbiory

 

image-20241010-135219.png

Brak odbioru niedzielno-świątecznych w dobach, które nie mają pełnych 24 godzin postoju

Jeżeli ta opcja jest zaznaczona program nie pozwoli na dokonanie odbioru godzin niedzielno-świątecznych, jeżeli nie potrafi znaleźć nieprzerwanego postoju przez 24 godziny. W przeciwnym wypadku program odbierze godziny niedzielno-świąteczne także w niepełne doby.

 

Zredukuj godziny niedzielno-świąteczne, które są jednocześnie średniotygodniowymi
Zaznaczenie tej opcji powoduje zmniejszenie godzin niedzielno-świątecznych, o te godziny średniotygodniowe, które zostały przez nie wygenerowane, przez co zostanie za nie zapłacony tylko jeden dodatek. Jest to zgodne z interpretacją Sądu Najwyższego z dnia 15 lutego 2006 roku (II PZP 11-05).  Odznaczenie tej opcji powoduje, że godzina niedzielno-świąteczna, która generuje godzinę średniotygodniową, zostanie policzona podwójnie (dwa dodatki za jedną godzinę pracy) . Ten wybór jest zgodny z interpretacją PIP. 

 

Odbiór godzin niedzielno-świątecznych wpływa na nadgodziny średniotygodniowe 
Pozwala na pomniejszenie nadgodzin średniookresowych o odpowiedni odbiór nadgodzin niedzielno-świątecznych. Domyślnie opcja jest włączona.

 

Odbiór wstecz nadgodzin dobowych
Pozwala na odbiór wstecz powstałych nadgodzin. Ze względu na zapisany w Kodeksie Pracy zakaz planowania nadgodzin opcja ta jest domyślnie wyłączona.

 

Odbiór wstecz dyżurów
Pozwala na odbiór dyżurów przed ich powstaniem.

 

Kompensacja dyżuru 50%

Opcja została wprowadzona ze względu na wyrok Sądu Najwyższego z dnia 18 stycznia 2012r (II PK 116/11). Jej zaznaczenie pozwala na, zgodne z tą interpretacją, zredukowanie godzin dyżuru 50% wynikającego z pracy w załodze o czas pozostałego po ewentualnych odbiorach przestoju.
Przykład 1:
Pracownikowi, po dokonaniu odbiorów, pozostało 20 godzin przestoju, za które należy się wypłata. Dodatkowo, ma 30 godzin aktywności zakwalifikowanych jako dyżur 50%, w tym 24 wynikających z czasu jazdy w załodze jako drugi kierowca. 
Przed kompensacją:
A: Czas dyżuru 50%, który nie podlega kompensacji: 30 godz. – 24 godz. = 6 godzin.
B: Czas możliwego do kompensacji dyżuru: 24 godzin.
C: Czas przestoju: 20 godzin
Do wypłaty: 30 godzin dyżuru, 20 godzin przestoju.

Po kompensacji dyżuru B przestojem C:
Czas pozostałego po kompensacji dyżuru: A + |B – C| = 6 godzin + 4 godziny = 10 godzin
Czas pozostałego przestoju: C = 20 godzin.
Do wypłaty: 10 godzin dyżuru, 20 godzin przestoju.

Przykład 2:
Pracownikowi, po dokonaniu odbiorów, pozostało 50 godzin przestoju, za które należy się wypłata. Dodatkowo, ma 40 godzin aktywności zakwalifikowanych jako dyżur 50%, w tym 14 wynikających z czasu jazdy w załodze jako drugi kierowca. 
Przed kompensacją:
A: Czas dyżuru 50%, który nie podlega kompensacji: 40 godz. – 14 godz. = 26 godzin.
B: Czas możliwego do kompensacji dyżuru: 14 godziny.
C: Czas przestoju: 50 godzin
Do wypłaty: 40 godzin dyżuru, 36 godzin przestoju.

Po kompensacji dyżuru B przestojem C:
Czas pozostałego po kompensacji dyżuru: A + |B – C| = 26 godzin + 0 godzin = 26 godzin
Czas pozostałego przestoju: C = 50 godzin.
Do wypłaty: 26 godzin dyżuru, 50 godzin przestoju.

 

Proporcjonalne rozliczanie niezrekompensowanych dodatków, na dzień
Pozwala na rozliczanie kierowców z niepełnymi danymi za miesiąc/okres rozliczeniowy. 
Uwaga: proporcjonalne rozliczenie zostało stworzone z myślą o 3-miesięcznym okresie rozliczeniowym. W każdym miesiącu okresu rozliczeniowego ustawiamy docelowy okres rozliczeniowy. 

 

Rozlicz ewidencję tylko dla wybranej firmy

Zaznaczenie tej opcji pozwala na rozliczenie ewidencji dla kierowców, którzy są przypisani do wybranej firmy.

 

Odbiór automatyczny

Możliwość automatycznej rekompensaty czasem wolnym przepracowanych godzin nadliczbowych, dyżurów oraz pracy w niedziele i święta.

 

Odbiór 1:1,5

Odbiór godzin nadliczbowych może nastąpić w proporcji "1 do 1" lub "1 do 1,5". Aby program dokonywał odbioru w proporcji "1 do 1,5" to należy zaznaczyć tą opcję (np. 3 godziny czasu wolnego za 2 godziny nadliczbowe).

Uwaga: Nie można zrekompensować przepracowanych godzin nadliczbowych w proporcji "1 do 1" bez pisemnego wniosku pracownika. Te wnioski są generowane przez program Tachospeed i są dołączane każdorazowo do ewidencji. Zaznaczenie i wybranie odpowiedniej daty w polu obok "Odbiór 1:1,5" pozwala na brak odbioru w dniach od zaznaczonej daty. Odbiór dyżurów zawsze jest dokonywany w proporcji 1 do 1.

Możliwe jest również ustalenie, które dodatki powinny być rekompensowane i w jakiej kolejności. Aby ustalić priorytet odbioru, wystarczy kliknąć w przyciski 1, 2, 3, 4, 5 obok poszczególnych dodatków.