Skip to end of metadata
Go to start of metadata

You are viewing an old version of this page. View the current version.

Compare with Current View Page History

« Previous Version 10 Current »

Indywidualny rozkład pracy

Opcja ta pozwala na zastosowanie Art.8 §2 UoCPK zgodnie z odpowiednim porozumieniem zawartym w zakładzie pracy. Jeżeli opcja jest zaznaczona program wyznacza doby pracownicze „od końca", w zależności od zaznaczenia opcji „… w kolejnych  24 godzinach" do znalezienia odpowiedniego odpoczynku, o ile wystąpił wcześniej. Pozwala ona także na odpowiednie rozliczanie godzin nadliczbowych w dobach pracowniczych zgodnie z UoCPK.
Przykład
Pracownik, zatrudniony na pełen etat (8 godzin) pracował od godziny 10 do 18 w poniedziałek, natomiast we wtorek od 8 do 16. Bez zaznaczenia opcji Indywidualny rozkład czasu pracy doba pracownicza rozpoczęła się o godzinie 10 w poniedziałek, a zakończyła o 10 we wtorek. W ten sposób praca wtorkowa od 8 do 10 rano jest zaliczana do doby pracowniczej poniedziałkowej, przez co w dobie poniedziałkowej zostały wykonane 2 godziny nadgodzin, natomiast we wtorek pracownik nie wyrobił normy (w dobie wtorkowej pracował od 10 do 16, czyli 6/8). Jeżeli Indywidualny rozkład czasu pracy zostanie zaznaczony, program będzie analizował ewidencję od wtorku, zaznaczając godziny 8-16 jako dobę wtorkową, a poniedziałkowe 10-18 jako dobę pracowniczą poniedziałkową, starając się odciąć doby pracownicze wedle ciągłych aktywności pracownika. 


Nie zezwalaj na dwukrotny start dób pracowniczych w kolejnych 24 godzinach

Zaznaczenie tej opcji powoduje, że niezależnie od aktywności bądź ich braku, każda doba pracownicza będzie trwała dokładnie 24 godziny od pierwszej aktywności. 


Uwzględniaj przypisane dane

Przy pobieraniu danych dla danego kierowcy program uwzględnia dane, które zostały do niego przypisane w zakładce „Czynności".


Uwzględniaj datę zatrudnienia

Jeżeli opcja jest zaznaczona, dla dni przed datą zatrudnienia zostaje wprowadzona czynność „niezatrudniony". W przeciwnym wypadku dni przed datą zatrudnienia traktowane są jak zwykłe dni, w których także można wykonać odbiór, a norma pracy nie zostaje pomniejszana. Datę zatrudnienia uzupełniamy w zakładce „Kierowcy - Rozliczeniowe". 


Po pobraniu danych

Opcja ta wpływa na podział dni wolnych w zależności od aktywności pracownika.

  • Nie zamieniaj - Program na sztywno ustawia dni wolne wg ustawionego domyślnego dnia wolnego, niezależnie od ewentualnej wykonanej w nie pracy.
  • Zamieniaj dni wolne z pracą na dni robocze bez pracy - Jeżeli w dzień wolny pojawia się praca, program wyszukuje taki dzień roboczy (w obrębie okresu rozliczeniowego), w który praca nie wystąpiła i ustawia domyślny dzień wolny jako dzień roboczy, a dzień roboczy jako dzień wolny od pracy. Przykład: Okres rozliczeniowy 1 miesiąc, pracownik ma ustawiony domyślny dzień wolny: sobotę. W styczniu 2015r. pracownik wykonał pracę w sobotę 17.01, natomiast w piątek 23.01 nie ma żadnej aktywności. Program w takim wypadku ustawi dzień 17.01 jako dzień roboczy, a dzień 23.01 jako dzień wolny.
  • Zamieniaj dni wolne z pracą na dni robocze i dni świąteczne bez pracy. Podobnie jak w opcji powyżej, jednakże program dodatkowo wyszukuje także dni świąteczne wolne od pracy.

Początek doby niedzielno-świątecznej, dzień wcześniej

Opcja ta pozwala na ustawienie doby (24 godzin), w których godziny pracy są liczone jako godziny niedzielno-świąteczne wg ustaleń regulaminu danej firmy.
Jeżeli opcja dzień wcześniej jest odznaczona, oznacza to, że okres 24 godzinny jest liczony od wybranej godziny w dniu, w którym kalendarzowo przypada niedziela/święto.
Jeżeli opcja jest zaznaczona, program pozwala na liczenie tego okresu od wybranej godziny w dniu poprzedzającym dzień świąteczny/niedzielę.
Przykład: 
Wybrano godzinę 12 w południe, dzień świąteczny 1.01.2015 rok (czwartek). 
Opcja odznaczona: okres niedzielno-świąteczny trwa od 12.00 1.01.2015 do 12.00 2.01.2015.
Opcja zaznaczona: okres niedzielno-świąteczny trwa od 12.00 31.12.2014 do 12.00 1.01.2015. 


Start doby pracowniczej poprzedzającej okres rozliczeniowy

Opcja umożliwia ustawienie godziny rozpoczęcia doby pracowniczej, która rozpoczęła się w dniu wcześniejszym. Pozwala to na odpowiednie zaliczenie części godzin z pierwszej doby aktualnego okresu rozliczeniowego do poprzedniego okresu. Domyślnie ustalona jest godzina 0:00, co oznacza, że poprzedni okres rozliczeniowy nie „nachodzi" na aktualny, gdyż ostatnia doba poprzedniego okresu zakończyła się dokładnie o północy pierwszego dnia aktualnego okresu rozliczeniowego.


Koniec okresu rozliczeniowego (w następnej dobie kalendarzowej)

Opcja podoba do powyższej, z tym że umożliwia ustawienie godziny zakończenia doby pracowniczej, która zakończy się w następnej dobie kalendarzowej. 


Pora nocna - dodatek, czas trwania pory nocnej

Dotyczy pracy nocnej w rozumieniu Kodeksu Pracy i rozliczania dodatku związanego z pracą w nocy. Umożliwia ono ustawienie godziny rozpoczęcia pracy rozliczanej jako praca w nocy oraz czasu trwania pory nocnej wg indywidualnego regulaminu pracodawcy.


Przekroczenie czasu pracy w nocy, czas trwania pory nocnej

Dotyczy pracy w nocy w rozumieniu Ustawy o czasie pracy kierowcy (art. 21) oraz analizy naruszenia związanego z przekroczeniem 10 godzin pracy w dobie pracowniczej, w której zdefiniowana w tej opcji praca w nocy wystąpiła. Tak jak w punkcie wyżej, program umożliwia zmianę ustawień wg regulacji ustawionej w regulaminie pracodawcy. 


Zaliczaj do pracy, jeżeli znajdują się w rozkładzie: dyżur 50%, dyżur 100%

Zaznaczenie którejś z tych opcji sprawia, że każdy dyżur 50% / dyżur 100% zostanie rozliczony jako praca.


Rozlicz ewidencję tylko dla wybranej firmy

Możliwość wyboru tylko jednej firmy, dla której dane będą brane pod uwagę przy rozliczeniach


Zliczanie kilometrów

Opcja ta pozwala na wybór sposobu zliczania kilometrów przejechanych w danej dobie.

  • Według dób kalendarzowych - Niezależnie od rozłożenia dób pracowniczych ilość kilometrów przypisana do danego dnia jest zliczana dla 24 godzin liczonych od godziny 0:00.
  • Według dób pracowniczych  Ilość kilometrów przypisana do danego dnia jest liczona wg doby pracowniczej rozpoczynającej się w tym dniu, dla okresu do jej zakończenia.
  • Brak - Program nie pokazuje informacji o przejechanych kilometrach. 



  • No labels