1. Okno naskenovaných kotoučů
Po naskenování se kotouče zobrazí v hlavním zobrazení v levém postranním panelu.
Červený kotouč označuje vybraný kotouč, který je právě upravován/analyzován. Po výběru kotouče ze seznamu vlevo se na prostřední obrazovce zobrazí zvětšený obrázek kotouče a následně proběhne automatická analýza kotouče.
2. Čtení kotoučů ze souboru
Uložením souborů s obrazy kotoučů na pevný disk je lze znovu otevřít. To lze provést kliknutím na tlačítko "Otevřít soubo kotouče" nebo výběrem možnosti "Kotouče - Načíst jeden kotouč ze souboru".
Je možné vybrat více kotoučů, které se zobrazí v levém okně - jako by byly skenovány od začátku.
3. Automatická analýza kotoučů
Jedním z hlavních cílů programu je zrychlit čtení kotoučů. Nyní si ukážeme, jak program "převádí" jednoduchý kruhový obrázek na čitelná data, která umožňují následné generování sestavy.
Program automaticky rozpozná období jednotlivých stavů "jízda", "jiná práce", "Připravenost" nebo "Zastávka" a odkáže na aktuálně zpracovávaný kotouč. Podrobné výsledky měření se zobrazují v tabulce "Odečet":
Tabulka "Odečet" obsahuje začátek a konec každého stavu tachografu, jeho trvání, typ a počet kilometrů ujetých na daném úseku kotouče. Sloupec s hvězdičkou* navíc obsahuje informace o počtu vozidel, která řidič řídil v jednom kotouče.
4. Nastavení možností čtení
V nastavení "Analogový modul - Data" můžete nastavit minimální hodnoty odečtu pro jízdu, ostatní práci, pohotovostní režim a zastávku. Při minimálním nastavení načte program všechny stavy tachografu trvající nejméně jednu minutu po 1. minutě pro každou polohu.
Nevýhodou tohoto nastavení je, že program čte některé pevné body kotouče, proto se doporučuje nastavení 1, 5, 10, 5.
Pozor: Hodnoty kratší než 4 minuty nejsou v modulu "Nový modul kotoučů (BETA)".
Pokud se většina jízd, které řidiči vykonají, odehrává v rámci jejich základny a bydliště, a místo vložení a vyjmutí kroužku je tedy vždy stejné, je možné definovat výchozí město, které se bude zobrazovat pro každou jízdu. Správné vymezení míst vložení a odebrání je nezbytné pro zohlednění diet řidičů. Pokud se systém Tachospeed nemá používat pro vyúčtování služebních jízd řidičů, je možné v nastavení zadat "Výchozí město".
5. Oprava dat automaticky načtených z kotouče
Někdy se může stát, že program načte některá data z kotouče nesprávně. Příčinou může být špatně zkalibrovaný skener nebo poškozený/poškrábaný kotouč. Pokud je kotouč znečištěný nebo nesprávně naskenovaný, může dojít k problémům se správným čtením kotoučů. Tento problém lze obejít několika způsoby. V systému Tachospeed máme možnost provést opravy nesprávně načteného kotouče. To lze provést pomocí příslušných tlačítek na panelu tlačítek rychlého přístupu v analogovém náhledu.
6. Změna polohy středu kotouče
Aby byl údaj kroužku správný, je někdy nutné středový kroužek nastavit ručně. Měla by být v následující poloze:
Pomocí tlačítek změňte středovou polohu:
7. Změna poloměru kruhu - čtecí aktivita
Pokud se aktivity na kroužku nenacházejí mezi dvěma červenými kruhy, může být nutné ručně zmenšit nebo zvětšit jejich poloměr. Pomocí tlačítek upravte poloměr kruhu pro čtení času aktivity:
Pokud musíte při každém čtení z kotouče opravovat poloměr čtení, měli byste tuto hodnotu trvale změnit. To je vyžadováno například pro tachografy a disky ACTIA/POLTIK. U ostatních kotoučů je výchozí hodnota 370. Poloměr čtení kotoučů lze měnit v okně skenování.
8. Změna časové polohy 12
Funkce Tachospeed automaticky vyhledá 12. hodinu na kotouči, která je označena modrou plnou čarou. Pokud chcete opravit 12. hodinu na kotouči, přesuňte kurzor myši na modrou čáru a přetáhněte ji ve směru hodinových ručiček na požadovanou hodinu. Poloha 12. hodiny určuje hodnoty hodin a minut, které se na hodinkách zobrazují v levém horním rohu centrálního okna a na kartě "Odečet".
9. Změna doby vložení kotouče
Je nesmírně důležité určit místo vložení kotouče. Tmavě zelená čára označuje čas vložení kotouče. Poloha tohoto řádku na kotouči ovlivňuje skutečná data zaznamenaných událostí.
Například pokud jsou na kotouči zapsána tato data: vložení 3. června 2006 a vyzvednutí 4. června 2006, pak pokud na kotouči označíme vložení kotouče před 24:00, celá přepravní událost proběhne 4. června (v tomto případě je označeno vložení kotouče ve 23:56).
Odporúča sa, aby si vodiči zapísali čas nasadenia na zadnú stranu krúžkov, aby mohli rýchlejšie identifikovať miesto nasadenia na krúžku. Poloha tmavozelenej čiary na krúžku označuje začiatok a koniec dopravnej úlohy na danom krúžku. Zelená čiara vedúca okolo krúžku označuje začiatok a koniec práce vodiča v smere hodinových ručičiek.
Pri úprave obrazu krúžka je možné aktivovať automatické nastavenie začiatku pracovného dňa vodiča v časti "Nastavenia" v časti "Upraviť krúžky" výberom možnosti "Automaticky hľadať začiatok". V programe sa automaticky nastaví začiatok pracovného dňa vodiča s krúžkovou vložkou po najdlhšom neprerušenom odpočinku. Automatické určenie znamená, že niekedy je potrebné ručne korigovať moment nasadenia krúžku.
V prípade, že začiatok dňa nastane v inom bode krúžku, musí byť v bode vloženia krúžku nakreslená tmavozelená čiara. Toto sa vykonáva rovnakým spôsobom ako pri hľadaní polohy 12 hodín, a to presunutím ukazovateľa myši nad zelenú čiaru a jej potiahnutím podľa potreby (v smere hodinových ručičiek).
Do rýchleho nastavenia krúžka sa dostanete kliknutím pravým tlačidlom myši mimo krúžku zistenej aktivity na krúžku a výberom položky "Vloženie krúžku". Čas vloženia krúžku sa nastaví na čas zobrazený na hodinách v ľavom hornom rohu krúžka.
Pozor: V prípade, že sa vygenerované zostavy nezhodujú so skutočným stavom, skontrolujte, či majú vložené krúžky správne stanovené krútiace momenty.
10. Úprava aktivít (vyskakovacie menu)
V niektorých prípadoch je potrebné vykonať určité úpravy pracovného času vodiča. Všetky úpravy sú možné výberom úseku krúžku a aktiváciou kontextového menu.
Možnosť "Zmeniť na zastávku" umožňuje rýchlo zmeniť vybranú činnosť na zastávku. Výberom možností "Zlúčiť s nasledujúcim" a "Zlúčiť s predchádzajúcim" môžete odstrániť konkrétne časti. Opačnú funkciu plní príkaz "Rozdeliť", vďaka ktorému je možné rozdeliť určitý kúsok na dve rovnaké časti.
Funkcia "Niekoľko vozidiel na krúžku" umožňuje zadať niekoľko vozidiel na krúžku, ak vodič použil krúžok vo viacerých vozidlách.
Funkcia "Prekročenie hranice" umožňuje určiť čas, kedy vodič prekročil hranicu. Použitie tejto funkcie je užitočné len vtedy, ak vykonávate medzinárodnú prepravu a chcete zaúčtovať diéty pomocou softvéru Tachospeed.
V prípade nepresného odčítania krúžku je možné zmeniť stav odčítania konkrétneho úseku pomocou príkazu "Zmeniť stav" a vložiť úsek pomocou príkazu "Vložiť". Ak vodič nepoužíva selektor tachografu správne, užitočnou funkciou je "Zmena všetkých stavov".
Tlačidlá rýchleho prístupu, ktoré nájdeme v pravom hornom rohu krúžku, nám umožňujú rýchlo zmeniť všetky pohotovostné režimy a/alebo iné pracovné režimy na zastávku.
To umožňuje napríklad rýchlo odstrániť krátke pohotovostné a pracovné časy. Ak vodič nepoužíva výberový formulár správne, môžeme ho použiť na správne zúčtovanie pracovného času bez toho, aby sme museli prácne upravovať jednotlivé obdobia.
Rovnaké kontextové menu je k dispozícii aj v tabuľke aktivít. Ak je obdobie príliš krátke na to, aby ste ho našli na krúžku, môžete ho ľahko nájsť v tabuľke:
Ak kliknete pravým tlačidlom myši na krúžok mimo polomeru zistených aktivít, zobrazí sa ďalšie menu:
Tu môžeme nájsť možnosti, ako nájsť stred krúžku a znovu si prečítať aktivitu. V prípade, že sme na krúžku vykonali príliš veľa nesprávnych zmien, program vykoná opätovné automatické čítanie.
11. Úprava aktivít (ikony rýchlej zmeny režimu)
Ikony rýchlej zmeny režimu sa zobrazujú v ľavej dolnej časti krúžkového zobrazenia.
Ikony predstavujú postupne (zľava): jazdu, inú prácu, pohotovosť a zastávku. Keď na niektorú z nich raz kliknete, ikona sa zvýrazní. To znamená, že ste práve vybrali konkrétny režim, ktorý chcete vložiť do krúžku. Teraz stačí kliknúť raz na krúžok, aby ste vybrali čas začiatku aktivity, a druhýkrát, aby ste vybrali čas konca. Príklad - Príklad - ak chcete vložiť režim jazdy od 13:00 do 14:15, kliknite raz na ikonu jazdy, kliknite raz na krúžok o 13:00 a kliknite raz na krúžok o 14:15. Na krúžku by sa mala objaviť doba.
Pozor: Ak chcete vložiť niekoľko období činnosti rovnakého režimu (napr. jazdy), podržte stlačené tlačidlo "CTRL", kliknite na krúžok a niekoľkokrát označte jednotlivé časové úseky (v smere hodinových ručičiek).
12. Upraviť najazdené kilometre
Pod hlavným oknom programu sa nachádza okno s grafickým znázornením počtu najazdených kilometrov v podobe "vrcholov" alebo "seržantov". Každá čiara od dolného po horný vrchol predstavuje 5 kilometrov. Ak chcete vstúpiť do režimu úprav, zapnite tlačidlo "II" v pravom dolnom rohu okna:
Potom môžete pokračovať v pridávaní alebo odoberaní prejdených kilometrov. Úprava sa vykonáva kliknutím na požadovaný bod na kilometrovej čiare. Kliknutím na lištu v tomto bode sa zobrazí červená čiara a odpočíta sa 5 kilometrov. Ďalším kliknutím na to isté miesto odstránite čiaru a odčítate 5 kilometrov. Odporúčame, aby sa počet najazdených kilometrov vozidla upravoval až po správnom "spracovaní" krúžka.
Pozor! Kliknúť môžete len na miesta, ktoré sú v odpočtoch označené ako jazdný režim.
13. Vloženie krúžkov do databázy
Po stlačení tlačidla "Uložiť do databázy", ktoré je viditeľné v pravom dolnom rohu obrazovky, program automaticky prejde na čítanie ďalšieho krúžku a uložený krúžok je k dispozícii na zobrazenie v databáze (ponuka "Krúžky - Prehľadávať"). Ak vyberiete možnosť "Neodstraňovať zo zoznamu", krúžok po uložení do databázy nezmizne zo zoznamu krúžkov na ľavej strane. Táto možnosť je užitočná, keď chcete porovnať údaje z jedného krúžku s iným krúžkom, ktorý chcete uložiť.
Čítanie všetkých činností na krúžku nie je rovnaké ako ich ukladanie do databázy programu. Na generovanie zostáv sa používajú len krúžky uložené v databáze. Ak teda chcete po naskenovaní krúžkov zadať údaje vodiča, vozidle, dátume a počítadle kilometrov, prejdite do okna "Stredné pole".
Pred skenovaním sa odporúča zoradiť krúžky jedného vodiča od najstaršieho po najskorší v danom období, napríklad od pondelka po nedeľu v danom týždni. Pri skenovaní krúžkov z dvojitého tímu sa odporúča zadávať údaje "po dvojiciach". V tomto prípade vyberte možnosť "Tím", aby sa zadané údaje skopírovali pre druhého vodiča.
V strednom poli môžeme vybrať vodiča, vozidlo, miesto vloženia a vybratia krúžku, príves, začiatočný počet a konečný počet. Všetky tieto údaje nájdete na krúžku. Zo zaškrtávacích políčok môžeme vybrať len tých vodičov a len tie vozidlá/prívesy, ktoré sme už zadali do databázy programu. Ak sa vodič nenachádza v zozname, môžete ho pridať pomocou tlačidla "Pridať". Podobne, ak chcete pridať mesto, použite tlačidlá "Pridať" vedľa "Miesto odchodu" alebo "Miesto návratu".
Okrem týchto údajov môžeme pre daný krúžok zadať aj poznámky. Niekedy je potrebné doplniť takéto poznámky, napr. keď vodič na zadnej strane krúžku napísal dôvod priestupku. Pod poľom "Poznámky" sa nachádza zoznam vzorových poznámok, ktoré môžete pridať pomocou tlačidla "+".
Ak vodič jazdí stále po rovnakej trase, môžeme zaškrtnúť možnosť "Zapamätať si". Po uložení krúžku do databázy zostanú názvy miest v editačných poliach.
Pre ľahšie čítanie údajov zaznamenaných vodičom na krúžku je možné krúžok zväčšiť pomocou rolovacieho tlačidla (kolieska) myši, a to vďaka tlačidlám umiestneným v pravom dolnom rohu.
alebo kliknutím na pravé tlačidlo myši, po ktorom sa menu rozbalí:
Okrem priblíženia a oddialenia obrazu krúžku v tomto menu je možné zvoliť opätovné vyhľadávanie stredu krúžku, opätovné čítanie krúžku a vycentrovanie obrazu. Praktickou možnosťou je aj "Vypnúť/zapnúť čítanie" na overenie presnosti skenovania.
Keď prejdeme na kartu "Súhrn", môžeme vidieť základné štatistické údaje daného krúžku.
Po vyplnení "Konečného stavu merača" a "Počiatočného stavu merača", ktoré by mal vodič zaznamenať na každom krúžku, môžeme v okne "Súhrn" skontrolovať celkový čas práce, zastávok, pohotovosti a jazdy aj počet najazdených kilometrov.
Program počíta celkový čas jazdy, práce, pohotovosti a zastávky za deň. Upozorňujeme, že čas zastávky nie je časom odpočinku, ktorý je zahrnutý v kontrolných zostavách pracovného času. Na základe týchto údajov môžeme skontrolovať, či čítanie krúžku prebehlo správne. Získavame tiež rýchle informácie o pracovnom čase vodiča v daný deň bez ukladania krúžku do databázy. Časy uvedené v prehľade sa nerovnajú pracovnému času vodiča v daný pracovný deň podľa pracovnoprávnych predpisov. Tieto predpisy sa v jednotlivých krajinách líšia.
Tlačidlo "Vyrovnať" sa používa na vyrovnanie odchýlok v položkách "Prejdené kilometre" a "Kilometre odčítané z krúžku". Rozdiely môžu byť spôsobené chybami pri čítaní, dvojitými tímami alebo pokusmi o manipuláciu s tachografom alebo tachometrom vozidla. V záložke Súhrn nájdete aj interpretáciu údajov z daného krúžku v súlade s ustanoveniami zákona AETR a nariadenia 561. Informácie uvedené v predbežnom výklade nie sú konečné a sú založené na výklade IBA JEDNÉHO krúžku. V kontrolnej zostave sa musia analyzovať aspoň dva týždne pracovného času, aby sa skontroloval úplný súlad.
14. Zavedení více vozidel na kotoučku
Někdy je nutné zapsat více vozidel do jedné Kotúč. To je případ, kdy jeden řidič používá stejný kotouč ve více vozidlech. Pokud chcete správně zohlednit spotřebu paliva každého vozidla, musíte použít možnost "Více vozidel na kotoučku" ve vyskakovacím menu.
Zvolte období na kotouči nebo v tabulce "Odečet", jehož začátek se shoduje se změnou vozidla, a vyberte funkci "Více vozidel na kotoučku". Po vyvolání této funkce se otevře nové okno, ve kterém můžete vybrat nové vozidlo a zadat hodnoty počítadla pro toto vozidlo.
Kliknutím na tlačítko "Další" přiřadíte nové vozidlo k tomuto kotouču z období, které bylo dříve vybráno se zadanými údaji počítadla.
Správnost zadaného vozidla lze ověřit na kartě "Odečet", kde se v posledním sloupci zobrazuje výrobní číslo vozidla, které řidič řídí.
Použití této možnosti je opodstatněné, pokud chceme sledovat spotřebu paliva nebo pokud používáme "Výkaz ujetých kilometrů". V opačném případě stačí na kartě "Data" vybrat jedno vozidlo, ve kterém řidič zahájil jízdu, a ostatní vozidla uvést v poznámkách.
15. Zavedení více kotoučů v jednom dni
Při zadávání kotoučů do databáze systém Tachospeed kontroluje, zda již nebyl zadán kotouč pro konkrétního řidiče nebo řidiče pro konkrétní den a konkrétní vozidlo. Pokud program najde kotouč uložený v databázi pro daný den, mohou nastat následující situace:
- Posádka;
- Jízda na střídačku;
- Řízení více než jednoho vozidla ve stejný den;
- Několik kotoučů denně na jednom vozidle.
V závislosti na situaci lze kroužky kombinovat nebo zavádět tak, aby se s nimi zacházelo odděleně.
16. Posádka
Pokud jsou řidiči dva, měly by být do tachografu vloženy dva kotouče. Záznamy na těchto kotoučích týkající se míst vložení a vyložení, dat, vozidla a počítadel musí být totožné, s výjimkou jména řidiče. Je také možné, že časy vložení kotoučů se u jednotlivých řidičů liší.
V tomto případě je při záznamu jízdy na jednom z kotoučů zaznamenána dostupnost druhého řidiče. V případě dvoučlenných kotoučů program při odečtu počítá pouze ujeté kilometry příslušného řidiče - proto může docházet k velkým odchylkám v odečtu kilometrů z kotouče a počítadla. Vhodným krokem je sloučení kotoučů.
V programu Tachospeed jsme usnadnili zadávání kotoučů dvojitého týmu. Seřaďte kotouče tak, aby byly uspořádány střídavě: první kotouč prvního řidiče, první kotouč druhého řidiče, druhý kotouč prvního řidiče, druhý kotouč druhého řidiče, třetí kotouč prvního řidiče, třetí kotouč druhého řidiče. S těmito kotouči v levém okně se zadání provede takto:
- Na prvním kotouči řidiče povolte možnost "Posádka" na kartě "Data" a vyplňte všechny ostatní údaje na této kartě.
- Po kliknutí na tlačítko "Uložit do databáze" zůstane vybrána možnost "Posádka" a my můžeme zadat kotouč druhého řidiče.
- Po dalším kliknutí na tlačítko "Uložit do databáze" se údaje na kartě změní stejným způsobem jako při zadávání jednotlivých kotoučů. Nyní můžeme znovu zadat údaje prvního řidiče (políčko "Posádka" zůstane zaškrtnuté, dokud ho ručně neodškrtnete).
17. Jízda na střídačku
Vozidlo může ve stejný den řídit více řidičů, v takovém případě by se kotouče neměly kombinovat.
18. Řízení více než jednoho vozidla ve stejný den
V takovém případě může řidič používat stejný kotouč v každém vozidle po dobu maximálně 24 hodin, přičemž na zadní straně kotouče zaznamená jednotlivé stavy počítadla a poznávací značku. Při skládání kotoučů na sebe je vhodné kotouče spojit nebo použít možnost "Více vozidel na kotouči".
19. Několik kotoučů denně na jednom vozidle
Někdy řidič předloží více než jeden kotouč z daného vozidla během maximálně 24 hodin. Taková situace představuje neoprávněné použití více než jedné kotouče a inspekce ji trestá. Tyto kotouče můžeme v programu kombinovat, abychom správně zohlednili pracovní dobu řidiče.