Skip to end of metadata
Go to start of metadata

You are viewing an old version of this page. View the current version.

Compare with Current View Page History

« Previous Version 2 Next »


Czasy pracy dla tarcz – pozwala na automatyczne dodanie znaczników czasu pracy do każdej ręcznie dodanej pustej tarczki.



Zamieniaj aktywność pomiędzy włożeniem tarczy a początkiem pracy - pozwala określić, jak należy rozliczać czas pomiędzy włożeniem wykresówki do tachografu, a pierwszą aktywnością na tarczy. Po zaznaczeniu tej opcji należy określić maksymalny okres trwania oraz na jaką aktywność tachografu należy zamienić ten okres.



Dni robocze wypełniaj trybem tachografu – w przypadku braku danych z tachografu pozwala na automatyczne wypełnianie dni roboczych odpowiednią aktywnością w wybranych godzinach.




Doliczaj do przestoju udzielony czas wolny


Jeżeli opcja jest zaznaczona program do przestoju doliczy udzielony czas wolny powstały ze względu na udzielone odbiory dyżurów, nadgodzin oraz godzin niedzielno-świątecznych, a zatem zostanie on potraktowany jako aktywność płatna, jeżeli w innych aktywnościach pracownik nie wypracował koniecznej normy. Jest to zgodne z Stanowiskiem MPiPS sygn. DPR-III-079-123/TW/08.
W przeciwnym wypadku udzielony czas wolny nie zostanie potraktowany jak przestój, co może spowodować niewypracowanie przez pracownika normy, która nie zostanie uzupełniona przez udzielony czas wolny (a zatem, pracownik nie dostanie wypłaty za pełen miesiąc). Jest to zgodne ze stanowiskiem GIP sygn. GNP – 302 - 4560 - 06/PE.


Przykład: Pracownik pracuje codziennie po 8 godzin w systemie podstawowym. W czerwcu do przepracowania przypada łącznie 168 godzin. W poniedziałek pracownik pełnił dyżur przez 2 godziny po zakończeniu pracy. Czyli był w zakładzie pracy przez 10 godzin – z czego przez 2 ostatnie godziny nie świadczył pracy tylko dyżurował. Jako rekompensatę pracodawca skrócił mu liczbę godzin pracy we wtorek (pracownik przyszedł więc tylko na 6 godzin). Tym samym, łącznie w czerwcu pracownik świadczył pracę tylko przez 166 godzin (168 – 2 = 166). Wg stanowiska MPiPS pracownik powinien dostać wypłatę za 168 godzin (program tak rozliczy przy zaznaczeniu opcji), natomiast GIP stoi przy stanowisku, że przepisy nie przewidują prawa do wynagrodzenia za nieprzepracowany wymiar czasu pracy i w związku z tym o wynagrodzeniu za niedopracowany wymiar nie ma mowy (odznaczenie opcji). 






  • No labels