Poprzez menu "Pojazdy" mamy dostęp do bazy pojazdów zapisanych w wybranej obecnie bazie danych programu.
Uwaga! Ograniczenia dotyczą ilości wprowadzonych pojazdów, w zależności od posiadanej licencji programu (nie dotyczy wersji Max). Aktualny stan wprowadzonych pojazdów widoczny jest w górnej części okna edytora pojazdów. Wprowadzenie większej ilości pojazdów niż jest dostępne w danej wersji programu spowoduje blokadę Tachospeed - w takim przypadku konieczne będzie rozszerzenie licencji o kolejny pojazd.
1. Dodawanie pojazdów
Pojazdy dodajemy, wybierając "Dodaj" w menu "Pojazdy". Po kliknięciu pojawi się okno, w którym możemy wpisać numer rejestracyjny pojazdu oraz pozostałe dane identyfikacyjne. Po dodaniu pojazdu może być on przyporządkowany do określonej firmy. Jest to potrzebne w przypadku rozliczania czasu pracy kierowców dla kilku przewoźników.
Okno opcji dodawania pojazdów jest bardziej rozbudowane, niż inne. Składa się ono z trzech zakładek:
- Ogólne - ogólne informacje o pojeździe
- Paliwo - dane wykorzystywane w raporcie paliwowym
- Terminy - lista ważnych terminów do modułu "Przypominacza"
Kategorie dotyczące zużycia paliwa i pojemności baku służą do generowania raportu paliwowego opartego o tankowanie pojazdów do pełna. Mamy możliwość wypełnienia pięciu pól:
- Średnie zużycie paliwa
- Zużycie paliwa przy pełnym załadunku
- Zużycie paliwa bez załadunku
- Dodatkowe zużycie paliwa (np. przez agregat chłodniczy)
- Pojemność baku (używane przy tankowaniach do pełna)
Wypełnienie tych pól jest wymagane, jeżeli chcemy poprawnie rozliczyć zużycie paliwa w module paliwowym programu Tachospeed ( 11.11 Paliwo ). Jeżeli dane nie zostaną wypełnione lub będą wypełnione błędnie, moduł paliwowy nie będzie działać prawidłowo.
2. Przeglądanie i edycja pojazdów
Dane pojazdu edytujemy nadpisując wcześniej zapisane informacje, a następnie klikamy w przycisk "Zapisz wybrany". Edycja numerów rejestracyjnych pojazdów pozwala na podmianę pojazdów w przypadku wyrejestrowania, rezygnacji z leasingu i innych sytuacjach związanych z taborem w firmie. Możemy również zmienić wszystkie inne dane, które zostały wprowadzone podczas tworzenia pojazdu w bazie.
Po odznaczeniu checkboxa "Aktywny", pojazd nie będzie się pojawiać na liście pojazdów w programie podczas dodawania tarczek (oraz w wielu innych polach do wyboru pojazdu). Funkcji tej możemy użyć, jeżeli danego pojazdu nie ma już w naszej firmie, ale wciąż musimy przechowywać jego dane.
Uwaga! Pomimo zaznaczenia pojazdu jako nieaktywny to cały czas liczy się on do limitu pojazdów, jakie możemy wprowadzić (nie dotyczy wersji Max).
3. Usuwanie pojazdów
Możliwe jest również usuwanie pojazdów. Pojazd usuwamy, używając przycisku "Usuń" w menu "Pojazdy". Po kliknięciu pojawi się okno, w którym możemy potwierdzić usunięcie pojazdu z bazy.
Uwaga! Jeśli zapisano już jakieś tarczki z określonym pojazdem lub ma on zaimportowane dane cyfrowe, nie będzie możliwe jego usunięcie. W takich sytuacjach można jedynie uczynić pojazd nieaktywnym. Należy pamiętać iż ustawienie pojazdu jako "nieaktywny" w dalszym ciągu zalicza ten pojazd do limitu pojazdów w posiadanej przez nas wersji Tachospeed.
4. Formatki
4.1 Formatka "Ogólne"
Na formatce "Ogólne" uzupełniane są podstawowe dane pojazdu.
4.2 Formatka "Paliwo"
Na formatce "Paliwo" uzupełniane są dane dotyczące zużycia paliwa przez pojazd, które następnie są wykorzystywane w module paliwowym (rozdział 11.11 Paliwo)
4.3 Formatka "Terminy"
Na formatce "Terminy" uzupełniane są dane pojazdu, które następnie będą widoczne w "Przypominaczu". Dane uzupełniamy w formatkach "Inne", "Data wygaśnięcia", "Data następnego przeglądu".
4.4 Formatka "Inne"
Na formatce "Inne" uzupełniane są dane informacyjne pojazdu.