Skip to end of metadata
Go to start of metadata

You are viewing an old version of this content. View the current version.

Compare with Current View Version History

« Previous Version 13 Next »

1. Window of scanned charts

Once the charts are scanned, they appear in the main view in the bar on the left.

The charts framed in red indicates the selected disc that is currently undergoing editing/analysis. After selecting a chart from the list on the left, its enlarged image appears on the center screen, followed by automatic analysis of the chart.


2. Reading charts from a file

Thanks to the saving of chart image files on the hard drive, it is possible to reopen them. This is made possible by the "Open chart from file" button.

It is possible to select more charts, which will appear in the left window - as if they were scanned from scratch.

3. Automatyczna analiza wykresówek

Jednym z głównych celów programu jest przyspieszenie odczytu wykresówek. Przedstawimy teraz, w jaki sposób program „zamienia” zwykły obraz wykresówki w czytelne dane, które umożliwiają późniejsze tworzenie raportów.


Program automatycznie wykrywa okresy poszczególnych stanów "jazdy", "pracy innej", "gotowości" czy "postoju" i dotyczy aktualnie obrabianej tarczki. Szczegółowy wynik odczytu pojawia się w tabelce "Odczyty":

Tabela "Odczyty" obejmuje rozpoczęcie i zakończenie poszczególnych stanów tachografu, czas ich trwania, rodzaj oraz ilość przejechanych kilometrów na danym odcinku tarczy. Dodatkowo w kolumnie z gwiazdką* jest informacja o ilości pojazdów jakimi poruszał się kierowca na jednej tarczce.

5. Korekta danych odczytanych automatycznie z tarczki

Czasami może zdarzyć się, że program błędnie odczyta niektóre dane z tarczki. Powodem może być źle skalibrowany skaner lub zniszczona/zarysowana tarczka. W przypadku, gdy tarcza jest zabrudzona lub niepoprawnie zeskanowana, mogą wystąpić problemy z poprawnym odczytem tarcz. Istnieje szereg możliwości ominięcia tego problemu. W programie Tachospeed mamy możliwość wprowadzenia korekt źle odczytanej tarczki. Są one możliwe dzięki odpowiednim przyciskom na pasku przycisków szybkiego dostępu w widoku analogowym.

6. Zmiana położenia środka tarczki

Aby odczyt tarczki był prawidłowy, czasami trzeba ręcznie ustawić środkowy okrąg. Powinien on znajdować się w następującej pozycji:


Use the buttons to change the center position:


7. Changing the radius of the activity reading circle


W przypadku, gdy aktywności na tarczce nie znajdują się pomiędzy dwoma czerwonymi okręgami, konieczne może być ręczne zmniejszenie lub zwiększenie ich promienia. Można zmodyfikować promień okręgu odczytującego czas pracy przy użyciu przycisków:

Jeśli przy odczycie tarczki za każdym razem musimy korygować promień odczytu, należy na stałe zmienić tę wartość. Taka konieczność występuje przykładowo dla tachografów i tarczek ACTIA/POLTIK. Dla pozostałych tarczek domyślna wartość wynosi 370. Promień odczytu tarczki możemy zmienić w oknie skanowania. Menu "Tarcze - Skanuj tarczki" używamy dla skanerów płaskich *(np. Canon LIDE), a menu "Tarcze - Skanuj tarczki szybkim skanerem z podajnikiem" dla szybkich skanerów z podajnikiem (np. Plustek 286).

8. Changing the position of 12 o'clock


Tachospeed automatycznie wyszukuje na tarczce godzinę 12-tą, która jest zaznaczona niebieską ciągłą linią. Aby skorygować godzinę 12-tą na tarczce, należy najechać wskaźnikiem myszki na niebieską linię i przeciągać ją na wybraną godzinę, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Pozycja godziny 12-tej uzależnia pojawiające się wartości godzin i minut na zegarku w lewym górnym rogu centralnego okienka oraz w zakładce "Odczyty".

9. Zmiana godziny włożenia tarczki

Niezwykle ważnym jest ustalenie punktu włożenia tarczki. Ciemnozielona linia służy do oznaczenia czasu włożenia tarczki. Położenie tej linii na tarczce wpływa na rzeczywiste daty zarejestrowanych zdarzeń.
Przykładowo, jeśli tarczka ma wypisane daty: włożenia 3.06.2006, a wyjęcia tarczki 4.06.2006, to w przypadku, gdy zaznaczymy włożenie tarczki przed 24:00 na tarczce, to całe zdarzenie transportowe odbywa się 4 czerwca (w tym przypadku zaznaczono włożenie tarczki o 23:56).


Zalecane jest aby kierowcy zapisywali na odwrocie tarczek godzinę włożenia tarczki w celu szybszej identyfikacji miejsca włożenia na tarczce. Pozycja ciemnozielonej linii włożenia tarczki wpływa na początek i zakończenie danego zadania transportowego na danej tarczce. Zielona linia biegnąca wokół tarczki oznacza początek i koniec pracy kierowcy, zgodnie z ruchem wskazówek zegara.


Podczas edycji obrazu tarczki można włączyć automatyczne ustawianie początku dnia pracy kierowcy w "Ustawieniach" w zakładce "Edycja tarcz", poprzez zaznaczenie opcji "Automatycznie szukaj początku". W programie początek dnia pracy kierowcy wraz z linią włożenia tarczki ustawiany jest automatycznie po najdłuższym nieprzerwanym odpoczynku. Automatyczne wyznaczanie powoduje, że czasem konieczna jest ręczna korekta momentu włożenia tarczki.
W sytuacji, gdy początek dnia nastąpił w innym momencie tarczki, należy odpowiednio ustawić ciemnozieloną linię w miejscu włożenia tarczki. Odbywa się to tak samo, jak w przypadku wyszukiwania godziny 12, czyli poprzez najechanie wskaźnikiem myszki na zieloną linię i przeciągnięcie jej wedle uznania (zgodnie z ruchem wskazówek zegara)

Dostęp do szybkiego ustawienia tarczki jest możliwy poprzez kliknięcie prawym przyciskiem myszy poza okręgiem wykrytych aktywności na tarczce i wybraniu opcji "Włożenie tarczki". Godzina włożenia tarczki zostanie ustawiona na godzinę, która widoczna jest na zegarze w lewym górnym rogu tarczy.

Uwaga: W przypadku, gdy wygenerowane raporty nie są zgodne ze stanem rzeczywistym, należy sprawdzić, czy wprowadzane tarcze mają dobrze ustalone momenty włożenia.


10. Edit activity (pop-up menu)

W niektórych przypadkach niezbędne jest dokonanie pewnych zmian dotyczących czasu pracy kierowcy. Wszelkie modyfikacje możliwe są dzięki zaznaczeniu wycinka tarczki i uruchomieniu podręcznego menu.


Opcja "Zmień na postój" pozwala na szybką zmianę wybranej aktywności na postój. Poprzez wybranie opcji "Połącz z następnym" i "Połącz z poprzednim" możliwe jest usuwanie określonych wycinków. Odwrotną funkcję spełnia komenda "Podziel", dzięki której możliwe jest podzielenie określonego wycinka na dwie równe części.


Funkcja "Kilka pojazdów na tarczce" umożliwia wprowadzenie kilku pojazdów na tarczce w sytuacji, gdy kierowca używał tarczki w kilku pojazdach.

Funkcja "Przekroczenie granicy" pozwala na określenie czasu, kiedy kierowca przekroczył granicę. Użycie tej funkcji jest przydatne tylko wtedy, gdy wykonujemy transporty międzynarodowe i chcemy rozliczać diety programem Tachospeed.

Przy niedokładnym odczycie tarczki możliwa jest zmiana stanu odczytu danego wycinka – "Zmień stan" oraz wstawienie wycinka poprzez użycie komendy "Wstaw". W przypadku, gdy kierowca nieumiejętnie używa selektora tachografu, pomocną funkcją jest "Zmiana wszystkich stanów".

Przyciski szybkiego dostępu, które możemy znaleźć w prawym górnym rogu tarczki, pozwalają na szybką zamianę wszystkich okresów gotowości i/lub pracy innej na postój.

Umożliwia to na przykład szybkie usunięcie krótkich gotowości i czasów pracy. Gdy kierowca nie używał poprawnie selektora, możemy dzięki nim poprawnie rozliczyć czas pracy bez konieczności mozolnego zmieniania pojedynczych okresów.

To samo podręczne menu jest dostępne z poziomu tabeli aktywności. Jeżeli okres jest zbyt krótki, aby znaleźć go na tarczce, można łatwo go odnaleźć w tabeli:


Jeżeli klikniemy prawym przyciskiem myszy na tarczce poza promieniem wykrytych aktywności, pojawi się inne menu:

Możemy znaleźć tutaj opcje, które umożliwią odszukanie środka tarczki i ponownego odczytu aktywności. W przypadku, gdy wprowadziliśmy zbyt wiele niewłaściwych zmian na tarczce, program dokona ponownie automatycznego odczytu.

11. Edycja aktywności (ikony szybkiej zmiany trybu)

W lewym dolnym rogu widoku tarczki widoczne są ikony szybkiej zmiany trybów.

Ikony reprezentują po kolei (od lewej): jazdę, pracę inną, gotowość i postój. Po kliknięciu w jakąkolwiek z nich jeden raz, ikona zaznacza się. Oznacza to, że właśnie wybraliśmy dany tryb do wstawienia na tarczy. Teraz wystarczy kliknąć raz na tarczy, aby wybrać godzinę rozpoczęcia aktywności i drugi raz, aby wybrać godzinę zakończenia. Przykład - aby wstawić tryb jazdy od godz. 13:00 do 14:15, należy kliknąć raz w ikonę jazdy, kliknąć raz na tarczę na godzinie 13:00 oraz kliknąć raz na tarczy na godzinie 14:15. Okres powinien pojawić się na tarczy.

Note: jeśli chcemy wstawić kilka okresów aktywności tego samego trybu (np. jazdy) to trzymając przycisk "CTRL" klikamy na tarczce i zaznaczamy kilka razy oddzielne odcinki czasu (zgodnie z ruchem wskazówek zegara).

12. Edit kilometers traveled

Poniżej głównego okna programu znajduje się okno z graficznym przedstawieniem ilości przebytych kilometrów w formie "pików" bądź "sierżantów". Każda linia od dolnego do górnego wierzchołka to 5 przejechanych kilometrów. Aby przejść do trybu edycyjnego należy włączyć przycisk "II" w prawym dolnym rogu okienka:


Następnie można przejść do dodawania i odejmowania przejechanych kilometrów. Edycja odbywa się poprzez kliknięcie w wybranym miejscu na linii kilometrów. Kliknięcie na pasku w danym miejscu powoduje wyświetlanie czerwonej kreski i zliczenie 5 kilometrów. Kolejne kliknięcie w to samo miejsce usuwa kreskę i odejmuje 5 kilometrów.Zalecamy aby przebieg pojazdu był edytowany dopiero po poprawnym "obrobieniu" tarczki.

Note! Kliknąć można tylko w te miejsca, które w odczytach oznaczone są jako tryb jazdy.


  • No labels