Skip to end of metadata
Go to start of metadata

You are viewing an old version of this content. View the current version.

Compare with Current View Version History

« Previous Version 2 Next »

1. Korekta danych odczytanych automatycznie z tarczki

Czasami może zdarzyć się, że program błędnie odczyta niektóre dane z tarczki. Powodem może być źle skalibrowany skaner lub zniszczona/zarysowana tarczka. W przypadku, gdy tarcza jest zabrudzona lub niepoprawnie zeskanowana, mogą wystąpić problemy z poprawnym odczytem tarcz. Istnieje szereg możliwości ominięcia tego problemu. W programie Tachospeed mamy możliwość wprowadzenia korekt źle odczytanej tarczki. Są one możliwe dzięki odpowiednim przyciskom na pasku przycisków szybkiego dostępu w widoku analogowym.

2. Zmiana położenia środka tarczki

Aby odczyt tarczki był prawidłowy, czasami trzeba ręcznie ustawić środkowy okrąg. Powinien on znajdować się w następującej pozycji:

Do zmiany położenia środka służą przyciski:

3. Zmiana promienia okręgu odczytującego aktywności


W przypadku, gdy aktywności na tarczce nie znajdują się pomiędzy dwoma czerwonymi okręgami, konieczne może być ręczne zmniejszenie lub zwiększenie ich promienia. Można zmodyfikować promień okręgu odczytującego czas pracy przy użyciu przycisków:

Jeśli przy odczycie tarczki za każdym razem musimy korygować promień odczytu, należy na stałe zmienić tę wartość. Taka konieczność występuje przykładowo dla tachografów i tarczek ACTIA/POLTIK. Dla pozostałych tarczek domyślna wartość wynosi 370. Promień odczytu tarczki możemy zmienić w oknie skanowania. Menu "Tarcze - Skanuj tarczki" używamy dla skanerów płaskich *(np. Canon LIDE), a menu "Tarcze - Skanuj tarczki szybkim skanerem z podajnikiem" dla szybkich skanerów z podajnikiem (np. Plustek 286).

4. Zmiana położenia godziny 12


Tachospeed automatycznie wyszukuje na tarczce godzinę 12-tą, która jest zaznaczona niebieską ciągłą linią. Aby skorygować godzinę 12-tą na tarczce, należy najechać wskaźnikiem myszki na niebieską linię i przeciągać ją na wybraną godzinę, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Pozycja godziny 12-tej uzależnia pojawiające się wartości godzin i minut na zegarku w lewym górnym rogu centralnego okienka oraz w zakładce "Odczyty".

5. Zmiana godziny włożenia tarczki

Niezwykle ważnym jest ustalenie punktu włożenia tarczki. Ciemnozielona linia służy do oznaczenia czasu włożenia tarczki. Położenie tej linii na tarczce wpływa na rzeczywiste daty zarejestrowanych zdarzeń. 

6. Активности уређивања (искачући мени)

W niektórych przypadkach niezbędne jest dokonanie zmian dotyczących czasu pracy kierowcy. Wszelkie modyfikacje możliwe są dzięki zaznaczeniu aktywności na tarczce, a następnie klikając prawy przycisk myszy.


7. Edycja aktywności (ikony szybkiej zmiany trybu)

W lewym dolnym rogu widoku tarczki widoczne są ikony szybkiej zmiany trybów.

Ikony reprezentują po kolei (od lewej): jazdę, pracę inną, gotowość i postój. Po kliknięciu w jakąkolwiek z nich jeden raz, ikona zaznacza się. Oznacza to, że właśnie wybraliśmy dany tryb do wstawienia na tarczy. Teraz wystarczy kliknąć raz na tarczy, aby wybrać godzinę rozpoczęcia aktywności i drugi raz, aby wybrać godzinę zakończenia. Przykład - aby wstawić tryb jazdy od godz. 13:00 do 14:15, należy kliknąć raz w ikonę jazdy, kliknąć raz na tarczę na godzinie 13:00 oraz kliknąć raz na tarczy na godzinie 14:15. Okres powinien pojawić się na tarczy.

Uwaga: jeśli chcemy wstawić kilka okresów aktywności tego samego trybu (np. jazdy) to trzymając przycisk "CTRL" klikamy na tarczce i zaznaczamy kilka razy oddzielne odcinki czasu (zgodnie z ruchem wskazówek zegara).

8. Edycja przebytych kilometrów

Poniżej głównego okna programu znajduje się okno z graficznym przedstawieniem ilości przebytych kilometrów w formie "sierżantów". Każda linia od dolnego do górnego wierzchołka to 5 przejechanych kilometrów. Aby przejść do trybu edycyjnego należy włączyć przycisk "II" w prawym dolnym rogu okienka. W trybie edycji można dodawać 5km klikając lewym przyciskiem myszy.



  • No labels