Po zeskanowaniu tarczek pojawiają się one w widoku głównym w pasku po lewej stronie:
6.1. Odczyt tarczek z pliku
Dzięki zapisywaniu plików z obrazami tarczek tachografów na dysku twardym możliwe jest ponowne otworzenie tarczy bez konieczności skanowania za pomocą przycisku:
lub wybranie z menu opcji Tarcze/Wczytanie tarczy z pliku.
Możliwe jest zaznaczenie większej ilości tarczek, które pojawią się w lewym oknie – tak, jakby zostały od nowa zeskanowane.
Widok okna może różnić się od przedstawionego, w zależności od używanego systemu operacyjnego.
Poprzez zaznaczenie określonej tarczki (lub tarczek) program przystąpi do automatycznego odczytu czasu pracy kierowcy i przebytych kilometrów.
Opcja Tarcze/Wczytaj sześć tarczek z pliku powoduje wczytanie zeskanowanych sześciu tarczek, zapisanych jako obrazek o formacie A4. Dzięki tej opcji możliwe jest skanowanie tarczek na innym stanowisku komputerowym i przesyłanie ich drogą mailową lub siecią wewnętrzną w firmie do stanowiska z programem Tachospeed. Dzięki tej opcji kilka osób może skanować tarcze, a jedna będzie je wprowadzać do programu. W tym przypadku wymagana jest tylko jedna licencja na program, co może znacznie obniżyć koszty zakupu programu.
6.2. Automatyczna analiza wykresówek
Jednym z głównych celów programu jest przyspieszenie odczytu wykresówek. Przedstawimy teraz, w jaki sposób program „zamienia” zwykły obraz wykresówki w czytelne dane, które umożliwiają późniejsze tworzenie raportów.
Program automatycznie wykrywa okresy poszczególnych stanów jazdy, innej pracy, gotowości czy postoju zaraz po zeskanowaniu lub otwarciu tarczki z pliku. Odczyt następuje automatycznie i dotyczy tarczki, która obramowana jest na czerwono. Szczegółowy wynik odczytu pojawia się w tabelce Odczyty:
Tabela Odczyty obejmuje rozpoczęcie i zakończenie poszczególnych stanów tachografu, czas ich trwania, rodzaj oraz ilość przejechanych kilometrów na danym odcinku tarczy. W przypadku, gdy program automatycznie nie jest w stanie znaleźć środka tarczy, należy posłużyć się przyciskami:
Ich opis znajdziemy w rozdziale Przyciski szybkiego dostępu w widoku analogowym. Poprawne odczytanie środka tarczy ma wpływ na odczytane aktywności i przebyte kilometry. Jeżeli odnalezienie środka staje się zbyt trudne należy przejść do ręcznego skorygowania danych opisanego w rozdziale Korekta danych odczytanych automatycznie z tarczki.
6.3. Ustawienia opcji odczytu
W ustawieniach możliwe jest ustalenie minimalnych wartości odczytu dla jazdy, pracy innej, gotowości oraz postoju. Przy minimalnych ustawieniach, tj. po 1-szej minucie dla każdej pozycji, program odczytuje wszystkie stany tachografu trwające co najmniej jedną minutę.
Wadą takiego ustawienia jest odczytywanie przez program pewnych stałych punktów tarczki, dlatego też zaleca się ustawienia odpowiednio 1, 5, 10, 5.
W programie możliwe jest określenie długości promienia okręgu odczytującego poszczególne stany tachografów. Jeśli przy odczycie tarczki za każdym razem musimy korygować promień odczytu, należy na stałe zmienić tę wartość. Taka konieczność występuje przykładowo dla tachografów i tarczek ACTIA/POLTIK.
W przypadku, gdy większość tras, którymi poruszają się kierowcy, jest w obrębie bazy i miejsca zamieszkania, a co za tym idzie, miejsce włożenia i wyłożenia tarczki jest zawsze takie samo, możliwe jest określenie domyślnego miasta, które pojawiać się będzie przy każdej tarczce. Odpowiednie określenie miast włożenia i wyjęcia tarczek jest potrzebne do rozliczania diet kierowców. Jeśli program Tachospeed nie będzie używany do rozliczania podróży służbowych kierowców, można również wprowadzić w ustawieniach Domyślne miasto.
6.4. Korekta danych odczytanych automatycznie z tarczki
Czasami może zdarzyć się, że program błędnie odczyta niektóre dane z tarczki. Powodem może być źle skalibrowany skaner lub zniszczona/zarysowana tarczka. W przypadku, gdy tarcza jest zabrudzona lub niepoprawnie zeskanowana, mogą wystąpić problemy z poprawnym odczytem tarcz. Istnieje szereg możliwości ominięcia tego problemu. W programie Tachospeed mamy możliwość wprowadzenia korekt źle odczytanej tarczki. Są one możliwe dzięki odpowiednim przyciskom na pasku przycisków szybkiego dostępu w widoku analogowym.
6.4.1. Zmiana położenia środka tarczki
Aby odczyt tarczki był prawidłowy, czasami trzeba ręcznie ustawić środkowy okrąg. Powinien on znajdować się w następującej pozycji:
Do zmiany położenia środka służą przyciski:
6.4.2. Zmiana promienia okręgu odczytującego aktywności
W przypadku, gdy aktywności na tarczce nie znajdują się pomiędzy dwoma czerwonymi okręgami, konieczne może być ręczne zmniejszenie lub zwiększenie ich promienia.
Można zmodyfikować promień okręgu odczytującego czas pracy przy użyciu przycisków:
6.4.3. Zmiana położenia godziny 12
Tachospeed automatycznie wyszukuje na tarczce godzinę 12-tą, która jest zaznaczona niebieską ciągłą linią.
Aby skorygować godzinę 12-tą na tarczce, należy najechać wskaźnikiem myszki na niebieską linię i przeciągać ją wedle uznania. Pozycja godziny 12-tej uzależnia pojawiające się wartości godzin i minut na zegarku w lewym górnym rogu centralnego okienka oraz w zakładce Odczyty.
6.4.4. Zmiana godziny włożenia tarczki
Niezwykle ważnym jest ustalenie punktu włożenia tarczki. Ciemnozielona linia służy do oznaczenia czasu włożenia tarczki. Położenie tej linii na tarczce wpływa na rzeczywiste daty zarejestrowanych zdarzeń.
Przykładowo, jeśli tarczka ma wypisane daty: włożenia 3.06.2006, a wyjęcia tarczki 4.06.2006, to w przypadku, gdy zaznaczymy włożenie tarczki przed 24:00 na tarczce, to całe zdarzenie transportowe odbywa się 4 czerwca (w tym przypadku zaznaczono włożenie tarczki o 23:56).
Dlatego też zalecane jest, aby kierowcy zapisywali na odwrocie tarczek godzinę włożenia tarczki w celu szybszej identyfikacji miejsca włożenia na tarczce. Pozycja ciemnozielonej linii włożenia tarczki wpływa na początek i zakończenie danego zadania transportowego na danej tarczce. Zielona linia biegnąca wokół tarczki oznacza początek i koniec pracy kierowcy, zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
Podczas edycji obrazu tarczki można włączyć automatyczne ustawianie początku dnia pracy kierowcy w Ustawieniach w zakładce Opcje odczytu, poprzez zaznaczenie opcji Automatycznie szukaj początku. W programie początek dnia pracy kierowcy wraz z linią włożenia tarczki ustawiany jest automatycznie po najdłuższym nieprzerwanym odpoczynku. Automatyczne wyznaczanie powoduje, że czasem konieczna jest ręczna korekta momentu włożenia tarczki.
W sytuacji, gdy początek dnia nastąpił w innym momencie tarczki, należy odpowiednio ustawić ciemnozieloną linię w miejscu włożenia tarczki. Odbywa się to tak samo, jak w przypadku wyszukiwania godziny 12, czyli poprzez najechanie wskaźnikiem myszki na zieloną linię i przeciągnięcie jej wedle uznania.
Dostęp do szybkiego ustawienia tarczki jest możliwy poprzez kliknięcie prawym przyciskiem myszy poza okręgiem wykrytych aktywności na tarczce i wybraniu opcji Włożenie tarczki. Godzina włożenia tarczki zostanie ustawiona na godzinę, która widoczna jest na zegarze w lewym górnym rogu tarczy.
W przypadku, gdy wygenerowane raporty nie są zgodne ze stanem rzeczywistym, należy sprawdzić, czy wprowadzane tarcze mają dobrze ustalone momenty włożenia.
6.5. Edycja aktywności (podręczne menu)
W niektórych przypadkach niezbędne jest dokonanie pewnych zmian dotyczących czasu pracy kierowcy. Wszelkie modyfikacje możliwe są dzięki zaznaczeniu wycinka tarczki i uruchomieniu podręcznego menu.
Opcja Zmień na postój pozwala na szybką zmianę wybranej aktywności na postój. Poprzez wybranie opcji Dołącz do następnego i Dołącz do poprzedniego możliwe
Copyright © 2004-2012 by Infolab Przemysław Narloch Sp. j. str. 56
jest usuwanie określonych wycinków. Odwrotną funkcję spełnia komenda Podziel, dzięki której możliwe jest podzielenie określonego wycinka na dwie równe części.
Funkcja Kilka pojazdów na tarczce umożliwia wprowadzenie kilku pojazdów na tarczce w sytuacji, gdy kierowca używał tarczki w kilku pojazdach. Funkcja ta zostanie omówiona w późniejszym rozdziale przy okazji wprowadzania tarcz.
Funkcja Przekroczenie granicy pozwala na określenie czasu, kiedy kierowca przekroczył granicę. Użycie tej funkcji jest przydatne tylko wtedy, gdy wykonujemy transporty międzynarodowe i chcemy rozliczać diety programem Tachospeed. Rozliczanie diet omówione jest w rozdziale Rozliczanie diet i delegacji.
Przy niedokładnym odczycie tarczki możliwa jest zmiana stanu odczytu danego wycinka –Zmień stan oraz wstawienie wycinka poprzez użycie komendy Wstaw.
W przypadku, gdy kierowca nieumiejętnie używa selektora tachografu, pomocną funkcją jest Zmiana wszystkich stanów.
Przyciski szybkiego dostępu, które możemy znaleźć w prawym górnym rogu tarczki, pozwalają na szybką zamianę wszystkich okresów gotowości i/lub pracy innej na postój.
Copyright © 2004-2012 by Infolab Przemysław Narloch Sp. j. str. 57
Umożliwia to na przykład szybkie usunięcie krótkich gotowości i czasów pracy. Gdy kierowca nie używał poprawnie selektora, możemy dzięki nim poprawnie rozliczyć czas pracy bez konieczności mozolnego zmieniania pojedynczych okresów.
To samo podręczne menu jest dostępne z poziomu tabeli aktywności. Jeżeli okres jest zbyt krótki, aby znaleźć go na tarczce, można łatwo go odnaleźć w tabeli:
Jeżeli klikniemy prawym przyciskiem myszy na tarczce poza promieniem wykrytych aktywności, pojawi się inne menu:
Możemy znaleźć tutaj opcje, które umożliwią odszukanie środka tarczki i ponownego odczytu aktywności. W przypadku, gdy wprowadziliśmy zbyt wiele niewłaściwych zmian na tarczce, program dokona ponownie automatycznego odczytu.
6.6. Edycja aktywności (ikony szybkiej zmiany trybu)
W lewym dolnym rogu widoku tarczki widoczne są ikony szybkiej zmiany trybów.
Ikony reprezentują po kolei (od lewej): jazdę, pracę inną, gotowość i postój. Po kliknięciu w jakąkolwiek z nich jeden raz, ikona zaznacza się. Oznacza to, że właśnie wybraliśmy dany tryb do wstawienia na tarczy. Teraz wystarczy kliknąć raz na tarczy, aby wybrać godzinę rozpoczęcia aktywności i drugi raz, aby wybrać godzinę zakończenia.
Ta więc, aby np. wstawić tryb jazdy od godz. 13:00 do 14:15, należy kliknąć raz w ikonę jazdy, kliknąć raz na tarczę na godzinie 13:00 oraz kliknąć raz na tarczy na godzinie 14:15. Okres powinien pojawić się na tarczy.
Wstawianie okresów jest tutaj identyczne, jak wstawianie okresów w oknie przeglądania i edycji wykresówek.
6.7. Edycja przebytych kilometrów
Poniżej głównego okna programu znajduje się okno z graficznym przedstawieniem ilości przebytych kilometrów w formie pików bądź też sierżantów. Każda linia od dolnego do górnego wierzchołka to 5 przejechanych kilometrów. Aby przejść do trybu edycyjnego, należy włączyć przycisk w prawym dolnym rogu okienka:
Następnie można przejść do dodawania i odejmowania przejechanych kilometrów. Edycja odbywa się poprzez kliknięcie w wybranym miejscu na linii kilometrów. Kliknięcie na pasku w danym miejscu powoduje wyświetlanie czerwonej kreski i zliczenie 5 kilometrów. Kolejne kliknięcie w to samo miejsce usuwa kreskę i odejmuje 5 kilometrów. Kliknąć można tylko w te miejsca, które w odczytach oznaczone są jako tryb jazdy.
Rozdział ten obejmuje szczegółowy opis Modułu Analogowego.