Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.

...

Note! Kliknąć można tylko w te miejsca, które w odczytach oznaczone są jako tryb jazdy.

13. Wprowadzanie tarczek do bazy

Image Removed

Po wciśnięciu przycisku "Zapisz w bazie", widocznego w prawym dolnym rogu ekranu, program automatycznie przechodzi do odczytu następnej tarczki, a zapisana tarczka jest możliwa do wglądu w bazie (menu "Tarcze - Przeglądaj"). Jeżeli zaznaczymy opcję "Nie usuwaj z listy", wtedy tarczka po zapisaniu w bazie nie zniknie z listy tarczek po lewej stronie. Opcja ta przydatna jest w sytuacji, gdy chcemy porównać dane z jednej tarczki z drugą, którą chcemy zapisać.

Odczytanie wszystkich aktywności na tarczce nie jest jednoznaczne z zapisaniem ich w bazie danych programu. Tylko tarczki zapisane w bazie służą do wygenerowania raportów. Tak więc aby po skanowaniu tarcz wprowadzić dane kierowcy, samochodu, datę i stany licznika kilometrów, należy przejść do okna "Środkowe pole".

Image Removed

Zalecane jest, aby przed skanowaniem posortować tarczki jednego kierowcy od najstarszej do najwcześniejszej w danym okresie, czyli przykładowo od poniedziałku do niedzieli w danym tygodniu. W przypadku skanowania tarczek z podwójnej ekipy zalecane jest wprowadzanie danych „parami”. W tym przypadku należy zaznaczyć opcję "Ekipa", tak, aby wprowadzane dane kopiowały się dla drugiego kierowcy.

W zakładce "Środkowe pole" możemy wybrać kierowcę, pojazd, miejsce włożenia i wyjęcia tarczki, naczepę, stan początkowy licznika oraz stan końcowy. Wszystkie te dane możemy znaleźć na tarczce. Z pól wyboru możemy wybrać tylko tych kierowców i tylko te pojazdy/naczepy, które już wprowadziliśmy do bazy danych programu. Jeżeli jakiegoś kierowcy nie ma na liście, możemy go dodać, używając do tego przycisku "Dodaj". Podobnie jeśli chcemy dodać miasto to korzystamy z przycisków "Dodaj", które znajdują się obok "Miejsce wyjazdu" lub "Miejsce powrotu".

Oprócz tych danych możemy wpisać uwagi dla danej tarczki. Czasami istnieje potrzeba dodania takich uwag, np. kiedy kierowca z tyłu tarczki napisał powód z którego powstało wykroczenie. Poniżej pola "Uwagi" znajduje się lista przykładowych uwag, które możemy dodać przyciskiem „+”.
Jeżeli kierowca jeździ cały czas na tej samej trasie, możemy zaznaczyć opcję "Zapamiętaj". Po zapisaniu tarczki do bazy, nazwy miejscowości pozostaną w polach edycyjnych.

W celu łatwiejszego odczytu danych zapisanych przez kierowcę na tarczce istnieje możliwość powiększenia tarczki, poprzez użycia przycisku scroll (kółka) myszki, dzięki przyciskom znajdującym się w prawym dolnym rogu

Image Removed

lub poprzez kliknięcie prawego przycisku myszki, po którym rozwija się menu:

Image Removed

Oprócz powiększania i pomniejszania obrazu tarczki w tym menu, istnieje możliwość wyboru ponownego szukania środka tarczki, ponownego odczytu tarczki oraz wycentrowania obrazu. Praktyczną opcją jest również "Wyłącz/Włącz odczyt" w celu zweryfikowania dokładności skanowania.

Po przejściu na zakładkę "Podsumowanie" możemy zobaczyć podstawowe dane statystyczne danej tarczki.

Image Removed

Po uzupełnieniu "Stanu końcowego licznika" oraz "Stanu początkowego licznika", które powinny być zapisane na każdej tarczce przez kierowcę, możemy sprawdzić zsumowane czasy pracy, postoju, gotowości i jazdy oraz przebytych kilometrów w okienku "Podsumowanie".
Program zlicza całkowity czas jazdy, pracy, gotowości i postoju w danym dniu. Należy mieć na uwadze, że czas postoju nie jest czasem odpoczynku, co jest uwzględnione w raportach kontrolnych czasu pracy. Na podstawie tych danych możemy sprawdzić, czy odczyt tarczki odbył się prawidłowo. Dostajemy też szybką informacje o czasie pracy kierowcy w danej dobie bez zapisywania tarczki do bazy. Czasy przedstawione w podsumowaniu nie są równoważne z czasem pracy kierowcy w danej dobie pracowniczej według przepisów prawa pracy. Przepisy te różnią się w zależności od kraju. 

Przycisk "Zrównaj" służy do niwelowania odchylenia "Przebytych kilometrów" i "Kilometrów odczytanych z tarczy". Różnice mogą wynikać z błędów w odczycie, z podwójnej ekipy lub z prób manipulacji tachografem bądź licznikiem pojazdu. W zakładce Podsumowanie znajduje się również interpretacja odczytów z danej tarczki, zgodnie z przepisami ustawy AETR oraz Rozporządzenia 561. Informacje wskazane we wstępnej interpretacji nie są ostateczne i wynikają z interpretacji TYLKO JEDNEJ tarczy. Aby sprawdzić pełną zgodność z przepisami należy przeanalizować przynajmniej dwa tygodnie czasu pracy w raporcie kontrolnym.