Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.

...

Przycisk "Zrównaj" służy do niwelowania odchylenia "Przebytych kilometrów" i "Kilometrów odczytanych z tarczy". Różnice mogą wynikać z błędów w odczycie, z podwójnej ekipy lub z prób manipulacji tachografem bądź licznikiem pojazdu. W zakładce Podsumowanie znajduje się również interpretacja odczytów z danej tarczki, zgodnie z przepisami ustawy AETR oraz Rozporządzenia 561. Informacje wskazane we wstępnej interpretacji nie są ostateczne i wynikają z interpretacji TYLKO JEDNEJ tarczy. Aby sprawdzić pełną zgodność z przepisami należy przeanalizować przynajmniej dwa tygodnie czasu pracy w raporcie kontrolnym.

14. Wprowadzanie kilku pojazdów na jednej tarczy

Czasami istnieje konieczność wprowadzenia kilku pojazdów na jednej tarczce. Sytuacja taka ma miejsce wtedy, gdy jeden kierowca używa tej samej tarczy w więcej niż jednym pojeździe. Jeżeli chcemy prawidłowo rozliczyć zużycie paliwa dla każdego pojazdu, musimy posłużyć się opcją "Kilka pojazdów na jednej tarczce" w menu podręcznym.

Image Removed

Wybieramy na tarczy lub w tabeli "Odczyty" okres, którego rozpoczęcie pokrywa się ze zmianą pojazdu i wybieramy funkcję "Kilka pojazdów na tarczce". Po wywołaniu tej funkcji otwiera się nowe okno, w którym możemy wybrać nowy pojazd i wpisać stany liczników dla tego pojazdu.

Image Removed

Po kliknięciu w przycisk "Dalej" nowy pojazd zostanie przypisany dla danej tarczki od okresu wybranego wcześniej z wpisanymi stanami licznika.

Poprawność wprowadzonego pojazdu można zweryfikować w zakładce "Odczyty", gdzie numer porządkowy pojazdu, którym jechał kierowca, będzie widoczny w ostatniej kolumnie

Image Removed

Używanie tej opcji jest uzasadnione, jeżeli chcemy kontrolować zużycie paliwa lub używamy "Raportu przebiegu pojazdów". W innym przypadku wystarczy wybrać w zakładce "Środkowe pole" jeden pojazd, w którym kierowca zaczynał jazdę, a pozostałe pojazdy wpisać w uwagach do tarczki.

15. Wprowadzanie kilku tarczek na jeden dzień

Podczas wprowadzania tarczek do bazy Tachospeed sprawdza, czy na dany dzień i dany pojazd została już wprowadzona tarczka określonego kierowcy lub kierowców. W przypadku, gdy program odszuka w bazie zapisaną tarczkę w tym dniu możliwe są następujące sytuacje:

  • Podwójna ekipa;
  • Jazda zmianowa;
  • Kierowca kierował dwoma lub więcej pojazdami danego dnia;
  • Kierowca przedstawia więcej niż jedną tarczkę na 24 godziny z danego pojazdu.

W zależności od zaistniałej sytuacji, możemy łączyć lub wprowadzać tarcze tak, aby były traktowane oddzielnie.

16. Podwója ekipa

W przypadku jazdy dwóch kierowców, w tachografie powinny być włożone dwie tarczki. Zapis na tych tarczkach dotyczący miejsca włożenia i wyłożenia, dat, pojazdu oraz liczników jest identyczny, z wyjątkiem imienia i nazwiska kierowcy. Możliwa jest także sytuacja kiedy godziny włożenia tarczek różnią się pomiędzy kierowcami.
W takim wypadku gdy na jednej z tarcz rejestrowana jest jazda, to drugiemu kierowcy rejestruje się stan gotowości. W przypadku tarcz z podwójnej ekipy program przy odczycie zlicza jedynie przejechane km danego kierowcy – stąd też może pojawić się duże odchylenie w km odczytanych z tarczy i z licznika. Odpowiednią akcją jest połączenie tarczek.
W programie Tachospeed wprowadziliśmy ułatwienie wprowadzania tarcz podwójnej ekipy. Tarcze należy posortować tak, aby były poukładane na zmianę: pierwsza tarcza pierwszego kierowcy, pierwsza tarcza drugiego kierowcy, druga tarcza pierwszego kierowcy, druga tarcza drugiego kierowcy, trzecia tarcza pierwszego kierowcy, trzecia tarcza drugiego kierowcy. Przy takim ustawieniu tarcz w oknie po lewej stronie wprowadzanie odbywa się następująco:

...

17. Jazda zmianowa

W tym samym dniu pojazd może być prowadzony przez kilku kierowców – w takim przypadku nie należy łączyć tych tarczek.

18. Jazda kilkoma pojazdami danego dnia

W tym przypadku kierowca, w okresie nie większym niż 24 godziny, może używać w każdym pojeździe tej samej tarczki, zapisując poszczególne stany licznika i numer rejestracyjny na odwrocie tarczki. Odpowiednią akcją jest połączenie tarczek lub użycie opcji "Kilka pojazdów na tarczce" przy zapisywaniu tarczy.

19. Kilka tarczek w ciągu dnia na jednym pojeździe

Czasami kierowca przedstawia więcej niż jedną tarczkę z danego pojazdu w okresie nie większym niż 24 godziny. Ta sytuacja jest nieuzasadnionym użyciem większej liczby tarczek i jest karana przez ITD. W programie możemy połączyć takie tarczki, aby poprawnie rozliczyć czas pracy kierowcy.