Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.

Instalacja odbywa się tak samo, jak dla wersji jednostanowiskowej programu. W odróżnieniu do wersji serwerowej, nie jest instalowany serwer Firebird. Po instalacji nie jest konieczne restartowanie komputera – od razu uruchamiamy program. Program instalujemy "jako administrator" przy wyłączonym antywirusie. Po uruchomieniu pojawia się okno, do którego wpisujemy adres IP serwera oraz ścieżkę, gdzie zainstalowany jest program na serwerze, np.: C:\Program files\Infolab\TachoSpeed\. Adres IP serwera można uzyskać wpisując w "wierszu poleceń" komendę "ipconfig", a następnie adres IP odczytujemy z wiersza "Adres IPv4", np. 192.168.100.100. Należy także wprowadzić numery licencyjne, a następnie aktywować Tachospeed online lub telefonicznie poprzez Dział Pomocy Technicznej (tel. 32 70 70 440).

Dodatkowo należy skopiować plik Bazy.xml z komputera serwerowego (domyślna ścieżka: C:/Pliki Programów (x86)/Infolab/Tachospeed), a następnie podmieniamy plik Bazy.xml na komputerze /komputerach klienckim (domyślna ścieżka: C:/Pliki Programów (x86)/Infolab/Tachospeed). Operacje te wykonujemy przy wyłączonym Tachospeedzie.

Jeżeli zrobiliśmy wszystko poprawnie, program powinien się uruchomić i uzyskać dostęp do bazy danych. Również tutaj w wersji klienckiej istnieje różnica pomiędzy wersją bez ograniczeń i z ograniczoną liczbą pojazdów. W oknie wyboru bazy danych należy podać dokładną ścieżkę do bazy danych, a nie tylko ścieżkę do katalogu gdzie zainstalowany jest program.Po zainstalowaniu programu należy go aktywować online lub telefonicznie poprzez Dział Pomocy Technicznej (tel. 32 70 70 440).


Najczęstsze problemy przy instalacji wersji klienckiej

  • program nie został zainstalowany przy wyłączonym antywirusie oraz "jako administrator"
  • firewall zainstalowany na komputerze klienckim, który blokuje programowi Tachospeed łączenie się z serwerem na porcie 3050;
  • źle podany adres IP serwera (spacje, kropki, itd., błędny adres);
  • źle podana ścieżka – błędem jest udostępnianie katalogu i podawanie go jako ścieżki. Musimy pamiętać, że to ma być ścieżka na serwerze, czyli taka, jaka była wpisana na serwerze. W wersji bez ograniczeń podajemy ścieżkę do pliku a w wersji z ograniczoną liczbą pojazdów do katalogu gdzie zainstalowany jest program na serwerze;
  • problem typowo sieciowy – brak połączenia do sieci, w której jest serwer; źle skonfigurowana karta sieciowa, itd.;
  • problem typowo sprzętowy – niedziałająca karta sieciowa, wyciągnięty przewód sieciowy, wyłączony router, itd.
  • Inna wersja bazy (wersja klienta jest niższa, niż wersja bazy) – problem występuje przy próbie przywrócenia starszej wersji programu na nowszą bazę danych zainstalowaną na serwerze.

...